• info@novinsanjesh.com

  • شماره تماس :۵۵۶۸۸۸۵۰ -۰۲۱

  • ساعت کاری :۸صبح تا ۵.۳۰ بعدظهر

کتابخانه

مطالب مرتبط...

راهنمای اتصالات

راهنمای اتصالات

سیستم های مهندسی نوین سنجش طیف وسیعی از محصولات را برای اتصال موثر اجزای رسانای الکتریکی به سیستم حفاظت از صاعقه ارائه میدهد.

پیوند هم پتانسیل:

یکی از جنبه های مهم یک سیستم حفاظت از صاعقه این است که قطعات الکتریکی پیوسته یک سازه باید به شبکه حفاظت از صاعقه متصل شوند.


هدف از اتصال این است که اطمینان حاصل شود که در صورت تخلیه رعد و برق، از جرقه زدن یا تخلیه الکتریکی جریان صاعقه به قسمت های رسانای سازه، به عنوان مثال لوله های آب، کابل ها و غیره جلوگیری شود.

در هنگام برخورد صاعقه، سیستم رسانای صاعقه نسبت به زمین می تواند به 1.500.000 ولت برسد، در حالی که لوله های متصل به مخزن آب صفر ولت به زمین است.
امپدانس سیستم رسانای صاعقه "اختلاف پتانسیل" بین دو سیستم را نسبت به زمین و همچنین فاصله ای که مخزن آب از هادی صاعقه دارد تعیین می کند.
اگر اختلاف پتانسیل به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است باعث از بین رفتن اثرات عایق سقف و هوا شود و منجر به ایجاد جرقه به مخزن آب شود.
هم پتانسیل سازی از این نظر، اساساً اتصال قطعات فلزی رسانای سازه است به طوری که در صورت تخلیه صاعقه، هیچ اختلاف پتانسیلی بین سیستم هادی صاعقه و «سایر مسیرهای امپدانس کم رسانا» وجود ندارد.
مواردی که می توانند یک مسیر تصادفی امپدانس کم ایجاد کنند و ممکن است نیاز به اتصال به سیستم حفاظت در برابر صاعقه داشته باشند مانند:
• شیلد کابل
• لوله کشی فلزی
• نرده فلزی- راه پله – حصارها
• سازه های فولادی
• میله تقویت کننده
• کانال کشی و ...
• سیستم های روکش فلزی ساختمان ها


خطر صاعقه در صورت وجود موارد زیر افزایش میابد:
مسیریابی نادرست هادی ها
سیستم حفاظت در برابر صاعقه با امپدانس بالا - به دلیل نصب طراحی ضعیف با مواد مستعد خوردگی و ضعیف

BS:EN 62305
برخی مفاهیم برای اتصالات:
در یک سیستم به خوبی طراحی شده، تمام خدمات فلزی/رسانا، مانند لوله‌های آب و گاز، برق، مخابرات و کابل‌های داده در همان محل وارد ساختمان شده و به یک ترمینال ارت متصل می‌شوند که به نوبه خود به شبکه پایانه زمین و همچنین قسمت های رسانای ساختمان متصل می شود.
با این حال، کار به این سادگی نیست و خدمات در مکان های مختلف وارد و خارج می شوند. توصیه می‌شود که سرویس‌ها در نقطه ورودی/خروجی از ساختمان متصل شوند.
از روشهای زیر می توان به یک سیستم هم پتانسیل دست یافت :


استفاده ازاتصالات همبندی،کلمپ ها و هادی های اتصال که سرویس های فلزی مختلف و بخش های سازه را به میله های زمین متصل می کند.
این استاندارد حداقل سطح مقطع هادی ها را برای استفاده در این کاربردها مشخص می کند.
میله های ارت به عنوان نقاط جمع آوری برای حفاظت از صاعقه همبندی و اتصال بعدی آنها به پایانه زمین عمل می کنند.
ترمینال های زمین به زمین متصل خواهد شد.
سرج ارستر - دستگاه های حفاظت از نوسانات (SPD)
توصیه می‌شود که کابل‌های برق، مخابرات و داده‌ها با استفاده از دستگاه‌های حفاظت از نوسانات (برقگیر ) دارای رتبه مناسب همبند شوند.

یک تصویر ساده از همبندی مناسب با استفاده از SPD در اینجا نشان داده شده استراهنمای انتخاب اتصالات همبندی یا SPDهای جریان صاعقه :
ایزولاتور همبندی-اسپارک گپ-ISGs
مناسب برای استفاده در مواردی که اتصال مستقیم سیستم حفاظت از صاعقه خارجی و سایر قطعات فلزی یا سیستم ارتینگ به دلایل عملیاتی مجاز نیست. به عنوان مثال، سیستم های ارتینگ برای سیستم های جریان سنگین و مخابراتی یا پل زدن فلنج های جدا شده روی اتصالات لوله

هنگامی که اختلاف پتانسیل بین این قطعات رخ می دهد، مسیر جرقه ایزوله یک اتصال رسانای موقت به زمین ایجاد می کند، بنابراین مسائل خطرناک اختلاف پتانسیل را کاهش می دهد.

نظرات (0)

هنوز نظری ثبت نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ثبت نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به ناحیه کاربری.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نوین سنجش

شرکت مهندسی سیستمهای نوین سنجش با هدف ارائه خدمات مهندسی در زمینه سیستمهای حفاظت در برابر صاعقه و اضافه ولتاژها در سال ۱۳۸۵ تاسیس گردید . در ادامه با درک اهمیت دو مبحث ایمنی و حفاظت ونقش تکمیلی این دو در کنار یکدیگر ارائه خدمات کامل مشاوره , طراحی ,تهیه و اجرای سیستمهای حفاظت در برابر حریق و صاعقه را در دستور کار خود قرار داد ....

درباره ما

چه کسی آنلاین است ؟

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تصاویر تصادفی

kho2.jpg

آدرس

آدرس :

دفتر مرکزی : تهران  خیابان هلال احمر مجتمع نگین رازی واحد ۱۳۸

شماره تماس :

۰۲۱- ۵۵۶۸۸۸۵۰

کارخانه:

۰۳۱−۴۵۸۳۹۱۵۶-۶

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

سلام
در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ زیر با ما در ارتباط باشید و یا در خواست خود را به ایمیل زیر ارسال کنید

info@novinsanjesh.com

. ارتباط از طریق واتساپ
Close and go back to page

تصویر

 

 

c3 png